Oxoşk'va do Oropa Şeni (((-_-))) Özgürlük ve Aşk İçin
zugasiberepem@gmail.com

Zugasi Berepe --->> Facebook Grup

15 Kasım 2007 Perşembe

Shantel - Disko Partizani (2007) original cdrip @320

Year: 2007
Style: balkan, World, Dance, Electronica
Country: Germany
Quality: 320 kbps original cdrip
Size: 137 MB

o1. Ceremoney
o2. Disko Partizani
o3. Koupes - I'll Smash Glasses
o4. Disco Boy
o5. Susuleker
o6. Fige Ki Ase Me
o7. Sota
o8. Manolis
o9. Andante Levante
1o. Immigrant Child
11. The Veil
12. Dubstar Bugarskji
13. Marko I Shantel
14. Donna Diaspora

Upload By Prometheus

link I
Prometheus

link II
Prometheus4 yorum:

ZuGaŞi BeRePe (((-_-))) dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
ZuGaŞi BeRePe (((-_-))) dedi ki...

İngilizce /English

It’s impossible to ignore the soaring resurgence of Balkan music. Only a dwindling few could turn their backs on a movement which has persuaded European DJs - a breed famed for their unshakable faith in the synthesiser and the mullet - to swap their techno vinyls for fresh, gypsy-influenced flavours.

Germany’s DJ Shantel is perhaps the most well-known of the Balkan converts. In interviews, Shantel, a former fixture of Germany’s techno scene, details his musical change of heart with a candidness normally reserved for support group meetings.

He speaks of his frustration at years spent slavishly feeding Berlin’s timeless appetite for techno, and how it was when he turned his attention to the music his grandmother had been so fond of – the distinctive sounds of the Bucovina region – that his music found a new direction.

Merging the anarchic energy of gypsy music with the reliable pulse of techno, Shantel’s Bucovina Club project was a notable success, storming Europe’s dancefloors and scooping the ‘Club Global’ award at last year’s BBC Awards For World Music.

But, ever the enemy of complacency, Shantel’s latest project waves a fond farewell to the Bucovina sound. Bucovina Club was, at heart, a techno record. Its goal was simply to make us dance. Disko Partizani has more sophisticated aims. It’s a record which sees Shantel explore the true spirit of Balkan music, revelling in its emotional ambivalence and inquisitive flair.

A savvy Balkan record with strong commercial appeal. Once again, Shantel’s bravery has been rewarded.

ZuGaŞi BeRePe (((-_-))) dedi ki...

Turkish / Türkçe

Balkanların Kralı Shantel Disko Partizani! ile klüplerin altını üstüne getirecek...

Shantel, ödüllü albümü Bucovina Club’ın ardından yeni albümü Disko Partizani ile yüzyıllık melodileri ve ritimleri, modern prodüksiyon teknikleri ile harmanlayarak yeni bir füzyon yaratıyor.

Alman DJ, prodüktör, müzisyen Shantel Disko Partizani ! ile yeni bir çeşit pop müzik yaratıyor ve bu stilde çığır açıyor. Bu albüm yeni Avrupa’nın sesi, eski kıtanın merkezine endekslenmiş olmasına rağmen doğan yeni sınırların, güney doğunun, Yunanistan’ın, Türkiye’nin ve ötesinin etkilerini barındıran bir çalışma.

Disko Partizani ! akılda kalıcı, enerjik, şenlik havasında olan süpriz dolu bir pop müzik niteliğini taşıyan bir albüm. “Disko Partizani!” albümünün ilk klibi albümle aynı adı taşıyan parçaya İstanbul’da çekildi.

Bucovina Club serisi ile son yılların en ateşli, tutkulu ve duygu yüklü derleme albümlerini yaratan Shantel, yeni albümü ile kulüplerin altını üstüne getirmeye devam edecek. 2006 ‘da BBC Radio 3’nin Dünya Müzik Ödülleri’nde “club category” ödülün kazanan Shantel, ünlü komedyen Borat'ın yeni filmi 'Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan'ın soundtrack'ine de imza atmıştı. Fatih Akın ‘ın son filmi “Yaşamın Kıyısında”nın müziklerini yapan Shantel DJ setleri ile de izleyenleri büyülüyor.

gerda dedi ki...

could you re-upp this? i'm looking desperately for a high qualitiy rip.